Hissen är klar att användas
Tekniska anläggningar som hissar kräver en noggrann granskning innan de ”släpps lös” och överlämnas till användare. Vi genomför testkörningar och felsökning, och se till att allt är som det ska innan vi inkallar myndigheterna att utfärda det slutgiltiga driftstillståndet, som är er garanti för att hissen är säker och korrekt installerad.
Under den första tiden efter driftsstarten kan det dock vara behiv för mindre anpassningar och finjusteringar – de ser vi naturligtvis också över.
Hissar kräver service och underhåll
Hissar är belagda med lagstadgade inspektionstillfällen fyra till sex gånger per år, beroende på hissens användning.
När vi levererar och överlämnar den färdiga hissen till er fastighet, har vi alltid inkluderat lagstadgade inspektioner och lättare smörjning av hissen det första året. Då kan avtalet förlängas med oss eller en annan föredragen serviceleverantör.
Vid vissa projekt där det av flygtvägsskäl har installerats sprinklerssytem i t.ex huvudtrappor, måste dessa system också underhållas och inspekteras regelbundet. Detta kräver på samma sätt ett fast serviceavtal och tillförordnad kontaktperson i din egendom.
Vi informerar och vägleder om service och drift av er hiss längs vägen, och hjälper er på vägen till liv med en hiss i er fastighet.
SERVICE
Läs mer om service av er hiss
Hissar är belagda med lagstadgade inspektionstillfällen fyra till sex gånger per år, beroende på hissens användning.
– låt oss ge er ett erbjudande på service av er hiss.
Träffa våra experter
När hissen är färdiginstallerad ska den underhållas efterföljande. Vi kan erbjuda ett serviceavtal som vi med glädje berättar mer om.